Severní vítr je krutý… Tak by si mohli s Jaroslavem Uhlířem prozpěvovat po skončení finálového turnaje Poháru mládeže FAČR PLANEO CUPU soupeři Slovanu Liberec.

Právě mladí fotbalisté z města pod Ještědem ovládli třetí z finálových turnajů PLANEO CUPU v Uničově, kde se rozhodovalo o cenné trofeji v kategorii U10.

Během turnaje si liberečtí vedli takřka suverénně a z celkového počtu jedenácti utkání ztratili pouze jednou. Základní skupinou prošel Slovan naprosto hladce s pěti výhrami a tři body za vítězství nad Viktorií Vestec si přenesl i do Zlaté skupiny, v níž se bojovalo o celkové prvenství v turnaji. Stejnou výchozí pozici si do Zlaté skupiny vybudovala i Sigma Olomouc, která rovněž zvládla základní fázi turnaje bez bodové ztráty s pěti vítězstvími.

Ve Zlaté skupině se ani jeden z těchto dvou týmů nevyhnul drobnému zakolísání. Slovan Liberec prohrál právě s olomouckou Sigmou 0:3, ale jinak už nepřipustil žádné komplikace a všechna další utkání zvládl s plným bodovým ziskem. Sigma sice za celý turnaj ani jednou neprohrála, jenže body poztrácela při dvou remízách s Bohemians a bronzovým Slováckem, což ji o jediný bod stálo vítězství v turnaji.

Po delší době scházeli mezi nejlepšími mladí fotbalisté Sparta a Slavie. Sešívání se do finálového turnaje nekvalifikovali a Sparta se po základní části zařadila až do Bronzové skupiny. V ní už všechna utkání vyhrála a obsadila konečné 17. místo.

PLANEO CUP je při svých finálových turnajích také místem, kam zavítají výrazné fotbalové osobnosti. Do Uničova přijel na vyvrcholení turnaje i David Rozehnal. Bývalý reprezentační obránce strávil převážnou část kariéry ve špičkových zahraničních klubech jako Paris Saint-Germain, Newcastle United nebo Lazio Řím, ale s fotbalem začínal nedaleko Olomouce v malé obci Kožušany.

Je to už hodně dlouhá doba a shodou okolností jsem hrával i na tomto stadionu v Uničově. Klobouk dolů před lidmi, kteří to tady vedou a organizují, protože se to tady hodně změnilo a posunulo. Snažil jsem se hrát s balonem, extra jsem to neprožíval, ale hlavně jsem si to užíval. Kluci to dnes možná mají jednodušší, protože se fotbal hodně posunul a zázemí je už na hodně dobré úrovni v Čechách i na Moravě. Ale mají to i složitější, protože je někdy kladen až moc velký důraz na výsledky. Věřím tomu, že trenéři to všecko zohledňují a spíš to ženou tam, aby si kluci fotbal užívali, protože v tomto věku si to mají užívat, a ne se stresovat výsledky. PLANEO CUP je skvělá akce, a i můj syn hrál tento pohár. Tady se sejdou všichni nejlepší z Česka, rozdají si to na jednom dvoudenním turnaji a vítěz bere všechno. Já bohužel tuto možnost neměl, hráli jsme ale jiné turnaje a poháry,“ rozpovídal se v Uničově David Rozehnal.

Medailové týmy:

  1. místo – FC Slovan Liberec
  2. místo – SK Sigma Olomouc MŽ
  3. místo – 1.FC Slovácko

GRATULUJEME!!!

Nejlepší týmy:
Nejlepší hráči:

Nejlepší hráč
ONDŘEJ STARÝ – FC Sparta Brno

Nejlepší střelec
ŠIMON KOHOUT – FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou

Nejlepší brankář
VIKTOR VULIČ – CU Bohemians Praha

Video z turnaje: